Co čte náš tým?

Připomněli jsme si nedávno náš první článek o tom, co čteme, a shodli jsme se, že nás to bavilo :). A tak pro vás máme další tipy na zajímavé knížky. Ty máme stále rádi a ty dobré necháme, aby ovlivnily náš osobní i pracovní život. Jaké knihy z oboru i mimo něj bychom doporučili?

Naše PPC specialistka Jarka Jutková

Jarko, máš pro nás TIP na knihu o PPC reklamě, která byla vydána v roce 2021/2022 a je fajn?

Svět PPC reklamy se mění velmi rychle, proto upřednostňuji články a blogy v online prostoru. Novinky ohledně PPC kampaní čerpám například z newsletteru Hany Kobzové (i na blogu).

Ráda také poslouchám pravidelný PPC podcast.

Knížka z oblasti online marketingu, ke které se vracím, je například Jak na sítě od Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot.

Jaké knihy tě nejvíce ovlivnily? 

V poslední době mě hodně ovlivnila kniha Why We Sleep o důležitosti spánku a jak jeho nedostatek vplývá na náš mozek, přibírání nebo Alzheimerovu nemoc. Spánku jsem proto dala vyšší prioritu.

What Doesn’t Kill Us je kniha, která na pozadí příběhu popisuje efekt chladu a metody Wima Hofa. Rozhodně posouvá hranice toho, co myslíte, že je možné a třeba pomůže i vám.

Revoluční je také Lifespan – Why We Age And Why We Don’t Have To od Davida Sinclaira. Opět kniha, která inspiruje a mění životy. 

Všechny knihy jsou k dispozici i v českém vydání. 

Dnešní doba je náročná, máš nějaký TIP na knihu, u které se ti podařilo vypnout?

Právě jsem dočetla knihu od Niny Špitálníkové Mezi dvěma Kimy o Severní Koreji. Vypnout a přenést se do jiných zemí dokážu u knih Tomáše Šebka, který pracuje pro Lékaře bez hranic. Líbila se mi například kniha Africká zima ze Súdánu a Nebe nad Jemenem

Vedoucí našeho copy týmu Táňa Brederová

Máš TIP na knihu o copywritingu, která byla vydána v roce 2021/2022 a je fajn? 

Copywriting není tak dynamicky se vyvíjející obor, jako je třeba marketing na sítích či SEO. Když člověk „má psaní v krvi“ a umí obratně pracovat s jazykem, měl by hlavně hodně číst různé texty, pečlivě naslouchat a pozorovat. Na příručky v tomto ohledu příliš nevěřím.  

Jaká kniha tě v životě nejvíce ovlivnila? 

Když mi bylo 11 let, ležela jsem 3 měsíce doma se zápalem plic. Svoji dětskou knihovnu jsem měla za tu dobu přečtenou několikrát, a tak jsem si náhodně vybrala knížku z knihovny rodičů. Tu knihu jsem přečetla během jednoho dne a ještě ten večer jsem se rozhodla, že se budu živit psaním. Tou knížkou byly Dostojevského Fantastické povídky a já dodnes tvrdím, že lepší čtení pro mládež neexistuje.

Dnešní doba je náročná, máš nějaký TIP na knihu, u které se ti podařilo vypnout? 

Román Divocí detektivové od Roberta Bolaña. Je strhující svým příběhem, ale přitom natolik podivný, že jsem při čtení mnohdy nevěděla, jestli si ze mě autor nedělá blázny. V knize je vše, co vás může od náročné reality alespoň trochu vzdálit – sugestivní vhledy do duší (pseudo)umělců, dramatické lidské vztahy s ironickým nadhledem, dobrodružné putování za banalitami, ale i napínavé zápletky bez rozuzlení. Takže tak trochu k naštvání.  

Náš šéf Mirek Rojek

Máš nějaké tipy na knihy, které byly vydány v roce 2021/2022 a jsou fajn? 

Aktuálně mám rozečtené tři „kusy“. 

1/ Pravidlo žádných pravidel pojednávající o netypické firemní kultuře Netflixu, díky které se jim údajně podařilo dosáhnout tak velkého úspěchu. Je to v podstatě o tom nechat vládnout regulovaný chaos :-)

2/ Tyranie ajťáků - po prvních stránkách na mě až moc kontroverzní a spiklenecká kniha o tom, jak se velké technologické korporace snaží především v Americe omezovat lidské svobody. Ale určitě zajímavá.

3/ 21 Lessons of the 21st Century od Yuval Noah Harrari - velmi aktuální kniha reagující na současná tíživá témata od hrozeb nukleární války přes fake news až po klimatické změny. 

Jaká kniha tě v životě nejvíce ovlivnila?

Upřímně nejsem velký čtenář. Když už jsem se pustil do nějakého většího čtení, většinou to souviselo se vzděláváním. 

Profesně se mi nejvíce vryla do paměti určitě O reklamě od Davida Ogilvyho, kterou nám tloukl do hlavy profesor marketingu ve škole. Ta mě určitě přivedla k oboru, který dělám. Podobně pak Marketing Management od Philipa Kotlera - ve své době bible marketingu.

Když už jsem pracoval a začal nestíhat, tak Getting Things Done (v češtině Mít vše hotovo) od Davida Allena, což je i tvůrce metody GTD, kterou přebraly mnohé nástroje a aplikace, které používáme i v Expertii. :-) 

No a pak také klasika a bible každého Apple fandy: životopis Steva Jobse od Waltera Isaacsona.

Dnešní doba je náročná, máš TIP na knihu, u které se ti podařilo vypnout? 

Mně u knih moc vypnout nejde. To spíše u filmů nebo seriálů. Zrovna mám za sebou čtvrtou sérii Drive to Survive, který unikátně nahlíží do zákulisí Formule 1. A je to vynikající. :-) 

Naše vedoucí linkbuildingového týmu Míša Matanelli

Máš TIP na knihu o linkbuildingu, která byla vydána v roce 2021/2022 a je fajn? 

Kvalitní kniha o SEO nebo linkbuildingu vydaná v 2021 nebo letos mě bohužel nenapadá nebo o ní nevím (a to by byl průser, pokud o nějaké víte, napište prosím na michaela.matanelli@expertia.cz :)). Myslím, že knížku, kterou jsem zmínila před 2 lety, zatím nic nepřekonalo (Ultimate Guide to Link Building).

Z článků mě napadá pravidelně aktualizovaný The Definitive Guide (2022) od Briana Deana. Au, to mi hezky připomnělo, že bych mohla oprášit i svého pravidelně neaktualizovaného průvodce.

Jaká kniha tě v životě nejvíce ovlivnila (profesně, v rozvoji, ale i prostě jen tím, jak byla úžasná)? :)

Profesně to byla „encyklopedie“ pro podnikatele Na volné noze od Roberta Vlacha. A vůbec, tahle otázka mi zase vytáhla jiného kostlivce ze skříně. Chci si ji už dlouho přečíst ještě jednou. Myslím, že to je kniha, ke které se vyplatí s odstupem času vracet.

No a taky Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho.

Dnešní doba je náročná, máš nějaký TIP na knihu, u které se ti podařilo vypnout? 

„Počkej, to nemůžu, to se nehodí!“

„No jen se pochlub!“

„No tak dobře, ale psst!“

Minulé léto jsem si pořídila na zahradu kozy (2 živé), a ty mě „vypínaly“ dokonale. Času na čtení bylo díky punkovému hospodářství málo, ale co jsem si nenechala ujít, byly knížky Kundička a Zmrdztvýchvstání.

Kundička: Návrat k sobě je knížka, kterou napsala Regena Thomashauer, a má motivovat ženy k znovunalezení své síly a uvědomování si své ženskosti. A funguje!

Zmdrztvýchvstání napsal Pjér la Šé'z. To už není knížka jen pro krásnější a Kundičkou nabrífovaný polovičky. Věřím ale, že si ji rádi přečtou všichni, kteří nemají mainstreamový nebo černobílý pohled na svět. A zároveň je neodradí ne úplně jednoduché čtení.

V poslední době mě také zaujaly knížky Držte si své děti od Gordona Neufelda & Gabora Maté, Moje milá smrti od Veroniky Hurdové, Ženy, které běhaly s vlky od Clarrisy Pinkoly Estés nebo Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le od Marka Mansona.

No a teď jdu s dovolením do sauny s knížkou od Slávka Krále: Stopařův průvodce zeměkoulí.

Já, tedy Petra Ondráčková :) 

Vymyslím si lepší otázky, než jsem dala kolegům. Ne, budu samozřejmě držet s nimi. :) Čtení se s příchodem syna dostalo více do pozadí, než-li je mi příjemné, takže to slavné nebude, ale zase vím mnohem více o autech! Aspoň teda poznám rozdíl mezi bagrem a nakladačem. Ale k tomu se asi dostaneme. :)

Tak co jsi, Petro, přečetla o sociálních sítích a PPC reklamě na Facebooku a Instagramu? Doufám, že máš pro nás spoustu tipů… Jo a musí to být vydaný v roce 2021 či letos. 

Ehm, ono se něco novýho vydalo? Poslední, do čeho jsem se ponořila, byla kniha Jak na sítě od Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové. Ale to je kniha z roku 2019. :)

Není to však se mnou tak zlý, pravidelně čtu Social Media Today, což je sice blog, ale velmi přínosný, zajímavý a hlavně aktuální. A jak už kolegové zmínili, v našem oboru se vše rychle mění (u sociálních sítí snad rychlostí blesku) a publikace na blogu je samozřejmě mnohem rychlejší než tisk knihy. 

Téma z oboru, které mě poslední dobou hodně zajímá, je, jak by měli influenceři nakládat s reklamou na svých profilech. Sleduji na Instagramu Svět influencerů, kde se často pobavím, a je super, že založili i web ferovyinfluencer.cz a snaží se o osvětu. 

Úplně mimo můj obor se pak může zdát sledování facebookové stránky Institutu moderní výživy. Ne tak docela. Pro mě je to příklad skvělého contentu. Prostě když máte co říct, tak co jako, že je příspěvek na FB v délce kratšího článku? Jejich tvorbu bych označila za společensky velmi prospěšnou (a tím se zároveň skvěle propagují). Nebojí se vyvracet mýty a jít do konfliktu s influencery, kteří šíří nepravdivé informace.

Jaká kniha tě v životě nejvíce ovlivnila (profesně, v rozvoji, ale i prostě jen tím, jak byla úžasná)?

Těch bylo hodně. Myšlenky, co mě ovlivnily, si pamatuji celkem přesně. Přesné názvy knih se časem vytrácí, dokonce jsem nedávno přišla na to, že si už i často pletu, kde jsem je četla. 

Takže radši zůstanu u knih, které jsem četla v poslední době. Pozitivním směrem mě určitě posunula kniha Bulbem záchranáře od Víta Samka. Jsem trochu klidnější, že aspoň trochu vím, co dělat v situacích, kdy jde třeba i o život. Navíc Vít Samek má skvělý smysl pro humor, takže rozhodně nečekejte nějaké suché návody a strašení. 

Od puberty mě baví knížky, které se zabývají psychologií. Z beletrie pak autobiografie, protože nejvíce fascinující jsou pro mě lidé samotní, hlavně jejich příběhy. Kohokoliv potkáte, tak má příběh. My všichni máme příběh. A kohokoliv jsem poznala blíž, tak ho měl zajímavý. Abychom se pochopili, knihy zaměřené na psychologii čtu hlavně proto, že v drtivé většině obsahují příběhy lidí z praxe daného psychologa. Teorii přelouskám, aby se neřeklo, že nemám úctu ke snaze autora vzdělávat své čtenáře. A pak za odměnu, většinou na samém konci kapitoly, dostanu příběh! :) No a poslední na psychologii zaměřená kniha, kterou jsem četla, byla Jak vyzrát na sociopata odvedle Marthy Stout, pokračování knihy Sociopat odvedle. Autorka je brilantní ve svém vysvětlení duševní poruchy, kterou nazýváme sociopatie, a odpovídá na otázku, jak velkou roli v našem životě hraje svědomí. A jak velký průšvih to je, když ho člověk prostě nemá. No a já vyhodnotila, že žádného sociopata ve svém okolí nemám. Nebo je hodně šikovný (což oni bývaj :-/) a já jej neodhalila. Autorka tvrdí, že jeden z pětadvaceti lidí je skrytý sociopat. Takže je lepší být připraven! :)

Dnešní doba je náročná, máš nějaký TIP na knihu, u které se ti podařilo vypnout?

Každý večer si čteme knížky se synem a je to náš krásný rituál, během kterého se mi daří přestat myslet na vše, co se děje ve světě. Děti mají úžasný dar radovat se a prožívat vše, co už je pro dospělé většinou okoukané a nezáživné. Těším se, až se synem přejdeme ke skutečnému čtení delších pohádek, které jsem já sama v dětství milovala. Zatím preferuje knížky s krátkými příběhy a spoustou obrázků. A úplně nejvíc ho baví prohlížet si obrázkové knížky s traktory, auty a bagry. Ukazuje na ně, říká názvy a jejich barvy. Povídáme si o nich. A já jsem nikdy nevěřila, že budu trávit večery nad obrázky traktorů a budu u toho ještě šťastná. 

Pozdě v noci se pak někdy dostanu i ke knížkám bez obrázků. :) No a poslední kniha, která mě chytla a nepustila, nebyla autobiografie, ale ryzí thriller s názvem Manželé odvedle od Shari Lapena. V současnosti patří thrillery k nejprodávanějším žánrům beletrie. Takže jdu s dobou a z knihovny jsem si půjčila rovnou dva. Její konec opět od Shari Lapena a Matčina hra od Sandie Jones. Uvidíme, zda je zvládnu za měsíc přečíst. :)

Petra Ondráčková

Další články

Expertia na konferenci Marketing Festival 2024 v Brně

Byli jsme na Marketing Festivalu 2024 v Brně! Rychle a stručně o tom, co nás nejvíc zaujalo

Přinášíme autentické zápisy a zážitky našich tří účastníků konference Marketing Festival 2024 v Brně.

Překlady v digitálním marketingu: Proč je kvalitní lokalizace klíčem k úspěchu

Překlady v digitálním marketingu: Proč je kvalitní lokalizace klíčem k úspěchu

Plánujete expanzi do zahraničí? Proč je lokalizace v digitálním marketingu tak důležitá a jaké jsou nejčastější chyby?